Kolisi bedank Suid-Afrika vir passievolle ondersteuning

Deel hierdie storie / Share this story

LEES OOK: Springbok-veteraan Duane Vermeulen tree uit

Siya Kolisi, Springbok-kaptein, het Maandag sy opregte dankbaarheid teenoor Suid-Afrika se passievolle rugbyondersteuners namens die nasionale span uitgespreek nadat hulle die trofeetoer afgesluit het. Hy het gesê hulle het die laaste paar dae ‘n “verenigde nasie” aanskou.

Die Springbokke het sedert Donderdag ‘n toer met die Webb Ellis-trofee deur Gauteng, Kaapstad, Durban en Oos-Londen onderneem. Duisende mense het in die strate bymekaargekom om die Wêreldbeker-rugbykampioene te verwelkom ná hul oorwinning van 12-11 teen Nieu-Seeland verlede naweek in die eindstryd in Frankryk.

“As ‘n Springbok-span wou ons Suid-Afrikaanse mense hoop gee, maar diegene wat ons terugverwelkom het, het ons hoop gegee en geïnspireer om te wys dat, ongeag jou opvoeding, ras, godsdiens en agtergrond, jy enigiets kan bereik,” het Kolisi gesê.

“Ons het voor die Wêreldbeker-eindstryd teen Nieu-Seeland gesê ons span speel vir die 60 miljoen plus mense in Suid-Afrika en die ondersteuning wat ons die laaste paar dae eerstehands op die trofeetoer gesien het, was asemrowend. Dit was spesiaal om die tonele te sien toe ons ná die 2019 Wêreldbeker-toernooi by die huis aankom, maar hierdie verwelkoming was iets anders. Ons het gesê ons wil die nasie help bou deur rugby, en met tienduisende mense van alle vlakke van die samelewing in al vier provinsies, wat langs die bus hardloop en ons aanmoedig, het ons ‘n verenigde nasie gesien, en ons hoop ons kan voortgaan om dit ook in die samelewing te sien.”

Kolisi het bygevoeg: “Die Springbokke sal dalk eers volgende jaar weer na die veld terugkeer, maar wat ons van die laaste paar dae geneem het, sal ons as ’n span bly dryf. Ons wens weereens ons kon elke provinsie en elke gemeenskap besoek het, maar ons moet terugkeer na ons klubs, so dit was nie moontlik nie. Ons weet egter dat ons in elke provinsie presies dieselfde ondersteuning en passie sou ontvang het. Dankie, Suid-Afrika. Ons is lief vir jou.”

#SiyaKolisi #Springbokke #Afrikaans #Nuus

Bronne gebruik: SA Rugby.